technicrs >> Kosiarki
JAK WYBRAĆ KOSIARKĘ ?

Podstawowe kryterium jakim powinniśmy się kierować przy zakupie kosiarki to powierzchnia trawnika jaki będzie nią koszony.

Szeroka gama dostępnych kosiarek pozwala dobrać kosiarkę do każdej powierzchni trawnika tak, by koszenie było przyjemnością. Niewielkie powierzchnie ( od 100 do 700m2) polecamy kosić kosiarką bez napędu, przy większych powierzchniach (od 700 do 1500m2) polecamy zakup kosiarki samobieżnej. Do koszenia trawników przekraczających 1500 m2 polecamy kosiarki traktorowe.

Jaka szerokość?
Dostępne kosiarki posiadają szerokość cięcia w zakresie od 41cm do 61cm. Pamiętajmy o tym, że czas koszenia trawnika jest wprost proporcjonalny do szerokości cięcia noża kosiarki.

Z koszem czy bez?
Przez rok podczas koszenia trawnika o powierzchni 1000 m2 pozyskujemy około 2 ton ściętej trawy! Zbieranie pokosu umożliwia kosz umieszczony z tyłu kosiarki. Pojemność kosza dostosowana jest do szerokości cięcia.
Po zdjęciu kosza zamontowana nad nim klapa pełni funkcje deflektora, który za kosiarką układa pokos w równych pryzmach ułatwiających szybkie uprzątniecie.
W ofercie znajdują się również kosiarka z wyrzutem bocznym.

A może kosiarki z mulczowaniem?
Alternatywą dla zbierania ściętej trawy jest mulczowanie. Podczas mulczowania redukujemy lub ograniczamy powstawanie bioodpadu jakim jest ścięta trawa. Mulczowanie (ang. mulching) to zabieg agrotechniczny, polegający na rozdrobnieniu ściętej trawy i pozostawieniu jej na powierzchni trawnika. Dzięki wysokiemu stopniu rozdrobnienia - szybko ulega ona rozkładowi dostarczając substancji pokarmowych.

Jak pielęgnować trawę?
Jednorazowo nie można ścinać więcej niż 1/3 wysokości trawy. Zaleca się także ścinanie trawy nie więcej niż o 2cm, najlepiej jednak od 1 do 1,5cm, gdyż krótsze ścinanie zapewnia szybsze kompostowanie pokosu.
Nie należy kosić mokrej trawy.
Należy zawsze ciąć ostrymi nożami i ostrzyć je przynajmniej dwa razy podczas sezonu wegetacyjnego.